24 Aralık 2012 Pazartesi

Program Yapmayanlar Buraya!

Soğuk bir Pazartesi gününü geride bıraktık, sendromluk bir şey kalmadı. Biliyorum, yorgunsunuz bugün, çünkü Pazartesi sendromunun Pazartesi sendromu olmasının çok büyük bir nedeni var, genel olarak en yoğun gün olur. Cuma günü yapmayı istemediğin şeyi, ertelenebilirse pazartesiye atarsın, pazartesinin zaten kendi programı vardır, bir de üstüne iş binmiş olur vs... Ama hayattan ne koparırsak kardır! Bu hafta birkaç güzel etkinlik var, katılmak isteyenlere;

Bakış-Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü-İstanbul Modern
Perşembe günü, biliyorsunuz ki İstanbul Modern'in ücretsiz günü, orada benim özellikle ilgimi çeken bir fotoğraf sergisi var, "Bakış-Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü" adındaki bu sergi 20 Ocak 2013'e kadar gezilebilinir. Müze, Perşembe günü saat 20:00'a kadar açık. 
Oradan da SALT'a gidip "Uzun Perşembe"sine dahil olabilirsiniz. 30 Aralık'a kadar sürecek olan "Modern Zamanlar" adında bir sergi var ve Perşembe günü gitmek isterseniz  saat 19:00 ve 20:00'de giriş katından rehberli turlar düzenleniyor. Modern Zamanlar sergisinde Pablo Picasso, Fikret Mualla, Yüksel Arslan gibi 43 sanatçının eseri bir arada olacak. Ayrıca şu aralar özellikle gündemde olan AKM'nin yapım hikayesini, yapılış aşamasını anlatan "Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi" adlı sergiyi de görmek mümkün. Açıkcası biraz kurnazlığa kaçılmış gibi, çünkü AKM'nin icraatlarından çok daha ilginç bir tarihi var. Feridun Kip'in yapmaya koyulduğu AKM'nin mimari yapısını birkaç el değiştirerek en sonunda Hayati Tabanlıoğlu bitiriyor, bitiriyor bitirmesine ama açılışın üstünden bir yıl geçmeden büyük bir yangınla her şey mahvoluyor. Bu yangın sırasında 4. Murat'ın bir kaftanı da yananlar arasında.
Yangından sonra Hayati Tabanlıoğlu bu sefer tadilata başlıyor ve 1978'i buluyor yeniden açılması. Bunlar sadece ana hatları, daha fazlasını sergide görebilirsiniz.

Aslı'nın Tasarım Atölyesi-Galeri Eksen
Bir diğer sergi ise 31 Ocak'ta başlayıp 14 Şubat'a kadar devam edecek olan Aslı Kutluay'ın sergisi "Aslı'nın Tasarım Atölyesi". Modern tasarım'a yön veren ikonlardan oluşturduğu kolajlar, Art Nouveau'nun doğadan aldığı ilhamı kendisine çevirerek insan mimiklerini de kullanarak oluşturduğu demir formlar, Beat kültürü, Edith Piaf, Jay Hawkins müzikleri ve atölyesinden ayrıntıları izleyicilerle paylaşıp kendi deneyimlerini aktarmış. Yani 1920'lerden 1950'lere -ki büyük bir savaşın ortasından, bir diğer büyük savaşın sonrasını anlatan- kadar geniş bir yelpazeyi kendi gözünden anlatıyor.
Sergi, Nişantaşı'nda Galeri Eksen'de gerçekleşecek.

Evet, biliyorum, bunların hepsi Avrupa yakasında, Anadolu yakasında, sakin takılmak isteyenler için de 29 Aralık Cumartesi günü ilginç bir etkinlik var. KargART'ta gerçekleşecek olan etkinlik "Filmini Kap Gel", Başka Dilde Aşk adlı uzun metrajlı filmle dikkat çeken İlksen Başarır yönetiminde gerçekleşecek. Peki nedir bu derseniz, kısa metrajlı bir filminiz varsa alıp götürüyorsunuz, hep birlikte izliyorsunuz  ve diğer yönetmen adaylarıyla birlikte filmler hakkında konuşuluyor. Etkinlik saat 14:00'te başlayacak.

KargART'ın haftaiçi etkinliği ise 26 Aralık Çarşamba günü KargART Sahne'de gerçeklecek olan "Cadının Bohçası" var. Saat 20:30'da başlayacak. Ücretli olacak bu gösteri 10TL. Konusuna gelirsek kadınlık-erkeklik halleri, travestilerin dünyasının trajikomik öyküleri diyebiliriz. Kendiyle yüzleşmeye hazır olanlar zırhlarını çıkarıp gidebilirler.

Cadının Bohçası-KarGart Sahne

Hiç yorum yok: