23 Ekim 2011 Pazar

"Waoww" Dedi Sanki Biri

İnanılan değerler uğruna biri/leri\nin ölmesi gerekiyorsa 1 saniye bile kaybetmeden değerleri yeniden gözden geçirmek gerekir. Gazeteleri açtığımda ölen-öldürülen kişi bir diktatör de olsa nasıl öldürüldüğünü apaçık görmek bunu yayınlayan gazetecinin kafasını sorgulamama neden olur ancak. Libya halkı yıllardır iyi-kötü (bilmiyorum hangisi daha çok), kendisini yöneten adamı linç ederek öldürüyorsa o adamdan pek bir farkı kalmıyor, demem o ki aynı tas aynı hamam devam edecektir her şey. O adamın sana yaptığını sen ona yapıyorsan aynı renktesin demektir. E madem her şey aynı olacak ne demeye birini öldürüyorsun ki gaza gelip? Bunun dışında ülkemiz dahil dünya basını çok da duyarlı davranmadı -ne olursa olsun- bir insanın ölümü hakkında. Savaş uçakları reklamları, "waaoooww" lar, sanki futbol maçı galibiyeti almışcasına "Nasssıııı kodukk amaaaağğğ!!" tarzı yaklaşımlar... Amerika' yla Fransa birinin katili olma hissiyatını aralarında paylaşamamışlar! Aman ne büyük meziyet! O adam ülkesinin içine sıçıyorsa sen dünyanın içine sıçıyorsun!

Bunun dışında ülkemize bakınca da güzel şeyler söylemek mümkün değil tabii... Ölen askerler, lanetlemeler, kınamalar... Oturduğun yerden kına sen onları bebişim, aynen devam et, dünyayı değiştirmişsin gibi hissettin di mi! Gece rahat uyursun artık, kınadın, lanetledin ya (kıps). 

Ben sana diyeyim, 3 gün daha yaklaşık 20 kişi ölecek, sonra muhteşem bir manevrayla aylardır, yıllardır bombalana bombalana taş taş üstünde bırakılmayan bölgelerde yeniden taş taş üstünde bırakılmayacak, sonra devlet erkanından birinin kızı-oğlu dünyaevine girecek, "5 değil 15 çocuk doğursam ben vazgeçmem bu işten" denecek, (gülüşmeler), sonra yine öğrenciler protesto edecek, polis gelip asayişi sağlayacak, sonra zaten yılbaşı gelir, 3-5 gün ellenen turistler yoğun gündemi oluşturacak, National Geographic Şubat ayında "Aşkın Kimyası" adlı yazısıyla gündeme oturacak, bu sefer her yer kan değil aşk kırmızısı olacak, kol-bacak çıkarmış GDO lu kalp yastıklar, sahiplenici -be mine- ayılar havalarda uçacak, sonra 1 Nisan' da "Şaka Gibi(!) Sınav" başlıkları olacak gazetelerde... Bu arada Kandil' de filan sıcak saatler olacak ara ara... Ve hayat hala belirsizliklerle dolu gibi gelecek sana!


2 yorum:

Özgür Ceren Can dedi ki...

"insanlık hali" :(

İnci Vardar dedi ki...

insana "hhhmmskymhhhhh" diye iç çektiren yazılardan olmuş bu. bir iç daha ne kadar kararır?