23 Ekim 2011 Pazar

Biri Kadın Sanatçı mı Dedi?

İstanbul Modern' de 20 Ocak' a kadar devam edecek olan Hayal ve Hakikat sergisindeydim geçtiğimiz gün. Bizler için kült olmuş isimler olan Füreya Koral, Alev Ebüzziya' yı bir arada görmek heyecan yapabiliyormuş bünyede. Bunun yanında yine Füreya Koral' ın iki teyzesi Aliye Berger ve Fahrünisa Zeid' in de eserlerini görmek ayrı bir güzel. İstanbul Modern' in sürekli sergisinde başka bir Fahrünisa Zeid eseri varken aynı yarım saat içinde bir diğerini görmek bildiğin lüks bir duygu oluveriyor.

Bunun dışında saygı duyulası bir başka isim Hale Tenger çalışması da vardı. Şu yazıya başladığımdan beri 3 seramik sanatçısı isim vermiş oldum, e hepsi İstanbul Modern' de... İnsan düşünmeden edemiyor bir daha mı gitsem acaba diye.
Hale Tenger' in "Sikimden Aşşa Kasımpaşa" adlı eseri sergileniyordu. Kocaman içi kan dolu bir kazan, kazanın etrafında musluklar, kazanın tepesinden ise çoğunluğu Osmanlı izleri taşıyan fakat çok farklı-çok farklı dediğim Batı tarzında- tarzlarda kılıçlar hatta çocuk kılıçları da sarkıyor. Din adına yapılan baskı, savaş gibi gibi unsurlar ele alınıyor. Hale Tenger' in zaten gördüğünüz ilk anda insanı hapseden çalışmaları bu sefer tam olarak büyülemiş oluyor.

Hale Tenger-Sikimden Aşşa Kasımpaşa


Eh ben size daha ne anlatayım? Gidin görün!

Daha önce "Bak Bu Sefer Son" yazımda yazmıştım ama tekrar hatırlatayım; İstanbul Modern' i Perşembe günü ziyaret ederseniz elinizi kolunuzu sallaya sallaya, ücret ödemeden girersiniz içeri.

3 yorum:

Özgür Ceren Can dedi ki...

hımm çok çekici bir sergi...

Vladimir dedi ki...

İlgin., buna gitmek lazım.

Süpersonik Çok Bombastik dedi ki...

evet çok ilgi çekici ve gitmek gerek kesinlikle. ayrıca başka sergiler de devam ediyor ama benim en çok hoşuma giden bu oldu.