25 Ağustos 2011 Perşembe

Bak Bu Sefer Son!

Kendisini sanatçı anlamıyla çok samimi bulmasam da şu anda İstanbul Modern' de sergisi süren Steve McCurry' nin sergisinin görülmesi gerektiği düşüncesindeyim. Steve McCurry kim ki diye soracacak olursanız hani şu National Geographic kapağında Afganlı bir kız vardı ya; heh işte onu çeken fotoğrafçı dersem sanırım kafanızda bir şeyler belirir. Türkiye' de çok da sık sergi açmayan McCurry' nin çalışmaları dünya gözüyle bir kez görülmeli en azından diye düşünüyorum. Her fırsatı değerlendirmek gerekli hayatta; çok can attığınız bir şey olmasa bile...

Steve McCurry-Afganlı Kız

Gelelim bu serginin özelliğine; McCurry fotoğrafçılık hayatına Kodachrome kullanarak başlıyor ve -dile kolay- 30 yıl bu bağlılığını sürdürüyor. Kodak, film üretimini durdurmaya karar verdiğinde Steve McCurry soluğu Kodak' ın Halkla İlişkiler departmanında alıyor -yani, sanırım-. Banttaki son üretilen filmi ona vermelerini istiyor. Kodak da kırmıyor tabii ki bu ünlü fotoğrafçıyı. Sergide de bu son 36 kareyi görüyoruz, Dünya' da üretilen son Kodachrome filmiyle çekilen.

Steve Mccurry-Son Kodachrome filmiyle
çekilmiş bir kare

İstanbul Modern' in Perşembe günleri herkese ücretsiz olduğunu hatırlatmak isterim; yani bugün gidip ücretsiz bir şekilde şu anda devam eden diğer fotoğraf sergisi Masum Suretler' i ve ayrıca sürekli sergiyi gezip bir de muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Oh çok mis.

Ne zaman İstanbul Modern' e gitsem başında en çok vakit geçirdiğim çalışma 2. Abdülhamit' in saray ressamı olarak atadığı Fausto Zonaro' nun 10 Muharrem tablosu oluyor. Gayrimüslimlere kapalı olan bu tören için Fausto Zonaro özel izin alarak bu töreni izlemiş ve günümüze bu eseri bırakmıştır.

İstanbul Modern' in sürekli sergisinden
Fausto Zonaro-10 Muharrem


2 yorum:

Jano dedi ki...

bu haberi görmüştüm, paylaştığın iyi olmuş

Süpersonik Çok Bombastik dedi ki...

Ne demek efenim ne demek, görevimiz. =)